Staré dobré lázeňské cesty

STARÉ DOBRÉ LÁZEŇSKÉ CESTY

Kdysi byly Janské Lázně protkány desítkami cest a cestiček, po kterých se promenádovaly dámy v šatech a kloboucích, galantní muži je zvali na šálek kávy a k tomu jim denně vyhrávala lázeňská kapela. Mnoho cest a krásných lázeňských domů již zaniklo, ale neopakovatelná atmosféra lázeňského místa, umocněná horskými sceneriemi, nezmizela. Jen někdy není vidět na první pohled… Staré dobré lázeňské cesty vás provedou zajímavými místy v Janských Lázních. Cesty jsou pouze doporučené, proto podoba vaší procházky je zcela na vás. Kromě starých lázeňských domů a krásné horské přírody potkáte řadu zastavení, která připomínají historii i současnost Janských Lázní.

1 Kolonáda

Secesní kolonáda z roku 1904, navržená vídeňským architektem Brangem, se nachází v centru města. Kolonáda byla postavena po zasypání údolí Janského potoka, který dnes protéká podzemním tunelem pod ní.

2 Socha Krakonoše

Pískovcová socha Krakonoše, která zdobí Horní promenádu, byla zhotovena trutnovským sochařem Zeippeltem k příležitosti velké výstavy českých Němců v Liberci v roce 1906.

3 Venkovní galerie

Dobové černobílé fotografie na Horní promenádě vedoucí od kolonády ke katolickému kostelu vám připomenou podobu města a lázní od konce 19. století do současnosti.

4 Starostův pramen

V Rudolfově údolí, nedaleko světoznámé dětské léčebny Vesna, se nachází jeden z dochovaných janskolázeňských pramenů. Vydatný, studený přírodní pramen dříve nesl jméno starosty města Exnera, dnes se mu říká prostě – Starostův.

5 Skokanský můstek

Skokanský můstek postavený roku 1924 dnes připomíná naučná cedule v centru města u evangelického kostela. Pokud se vydáte k bývalé věži můstku na Středním hřebeni, můžete vyzkoušet pohyblivý model můstku či posedět na obřích saních rohačkách.

6 Česko-německá glorietta

Česko-německou historii zdejšího kraje, který ležel na území Sudet, si můžete připomenout u repliky glorietty (altánku). Kousek od glorietty se nachází Kříž smíření.

7 Venkovní škola

Venkovní učebna poslouží všem jako místo odpočinku při procházkách po Janských Lázních. Procvičit své znalosti z hodin zeměpisu, matematiky, češtiny či přírodopisu vám pomohou interaktivní tabule.

8 Obrazy z dějin Janských Lázní

Ilustrovaná šestimetrová časová osa, umístěná v parčíku před Lesním domem, vás zábavnou formou provede dějinami Janských Lázní od pradávna až do současnosti. Časová osa je rozdělená do 12 komiksových obrazů s událostmi, které se staly od bájného objevení pramene až do dneška. V budoucnu bychom rádi tyto obrazy vydali i knižně.

9 Klauzový důl

Jedním z nejromantičtějších míst v Krkonoších je Klauzový (někdy také Těsný důl), dříve určený k plavení dřeva. Během půlkilometrové vycházkové trasy po břehu Černohorského potoka narazíte i na odpočinkové místo s vodními hrátkami.

10 Truhla u Harfy

Tajemná truhla vám odhalí tajemství starých legend, které vyprávějí prastaré příběhy o nepřístupné tajuplné skále Harfa, tyčící se nad Janskými Lázněmi.

V rámci tohoto projektu byly vytištěny mapy s vyznačenými trasami a zajímavostmi. 

Za realizační tým - Bosorka